dezenfeksiyon hizmetleri

Corona Virüs Nedir?

Corona Virüs tek zincirli, zarflı bir RNA virüsüdür. Genel anlamda mevsimsel grip yapabilen bir virüs olmasına rağmen gündemimizde olan COVİD-19 mutasyon geçirmiş ve salgınlara sebep olan bir virüs. Ölümlere sebebiyet veren bu virüs, solunum yoluyla, damlacık enfeksiyonuyla bulaşabiliyor. Havada hapşırma sonrası solunum seksiyonlarını partiküller şeklinde havada kalarak, solunması şeklinde kişilere bulaşabiliyor. Corona Virüs hastalığı taşıyan kişilerle temas sonrası ellerle de bulaşabiliyor. 

Corona Virüs Semptomları Nelerdir?

Corona Virüs Nedir? Sorusuna verilen cevabın ardından bu virüs hakkında en çok merak edilen ikinci konu ise semptomlarıdır. Corona Virüsün semptomları şu şekilde sıralanır; 

  • Yüksek ateş
  • Solunum sıkıntısı
  • Öksürük
  • Zatürre
  • Çoklu Organ Yetmezliği

Ölüme sebep olan bu virüsten korunmak için yapılması gereken önemli bazı görevler vardır. Bu virüsten korunmak için yapılması gereken ilk görev maske kullanımıdır. Maske kullanımı bu hastalıktan korunmak için yapılması gereken en önemli işlev. Maske, virüsten sizi korur. Burun ve ağzımızı kapatmamızı yarar. Maskeden sonra yapılmasını gereken önemli bir görevde ellerin güzelce yıkanmasıdır. Su ve sabun ile en az 30 saniye süresince parmak araları, tırnak uçları, başparmak, el bilekleri olmak üzere elin her tarafı güzelce yıkanmalı. Ellerinizi yıkadıktan sonra durulayarak olası bulaş olsa bile kurtulmanız mümkündür. 

Salgında kritik tarih 7. gün

Corona Virüs bulaştıktan sonraki 14 gün çok önemli. İlk belirtiler yüksek ateş, kuru öksürük ve kas ağrısı olmasına rağmen yorgunlukta yaşanabiliyor. Bazı vakalarda birinci ve ikinci gün ishal ve bulantı da görülebiliyor. Doktorlar, kuru öksürük, boğaz ağrısı ve ilaç kullanılmasına rağmen kişilerin ateşleri düşmüyorsa hemen bir sağlık kuruluşuna gitmelerini öneriyor. İlk birkaç gün böyle geçmesine rağmen beşinci günden itibaren kronik hastalığı olanlarda nefes darlığı ortaya çıkıyor. Nefes almak gittikçe zorlaşıyor ve bazı hastalar için bu günler kritik bir hal almaya başlıyor. 

Beşinci ve altıncı günden itibaren hastalarda bulgular derinleşmeye başlıyor. Yedinci gün virüsün bulaştığı kişi hastanede yatmasını gerektiren şiddetli nefes darlığı yaşayabilir. Sürekli göğüs ağrısı, nefes darlığı yaşayan, yüzü ve dudakları mavimsi bir renge dönen hastaların acilen tıbbi yardım alması gerekiyor. Sekizinci gün solunum sıkıntısı çekenler açısından akciğerlerin hayati organlara yeterli oksijen sağlayamadığına ilişkin belirtilerin görülmesi nedeniyle çok kritik. Solunum sıkıntısı devam edenler yoğun bakım ünitesine alınıyor. Hastalardaki ateş on ikinci gün düşmeye başlıyor. Hastalığa ilişkin belirtilen on üçüncü günden sonra yok oluyor.