Dezenfekte Nedir?

Çin’de ortaya çıkmasının ardından tüm dünyası etkisi altına alan Corona Virüs salgınından korunmak için alınması gereken önlemlerin başında hijyen geliyor. Tüm dünyaya yayılan ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olan bu virüs sonrası tüm insanlar sağlık ve temizlik konusuna daha çok önem vermeye başladı. Evler, işyerleri ve toplu yaşam alanlarının virüslerden ve mikroplardan arındırılması için sürekli dezenfekte çalışmaları yapılmaya başlandı. Peki son dönemlerde sıkça duyduğumuz dezenfekte nedir? 

Corona Virüs sonrası insanların en çok merak ettiklerini konuların başında dezenfekte geliyor. İnsanlar sürekli birbirine bu soruyu soruyor: Dezenfekte nedir? Kelime anlamı mikroplardan arıtma olan dezenfekte, bir şeyi ya da bir yeri çeşitli yöntemlerle mikrop ve zararlı bakterilerden arındırmak, sağlıklı ve temiz hale getirme olarak tanımlanıyor. 

Corona Virüs sonrası dezenfekte işlemleri arttı 

Öldürücü bir virüs olan coronadan korunmak için özellikle ortak kullanım alanları sürekli dezenfekte edilmeye başlandı. İl ve ilçe belediyeleri toplu taşıma araçları, parklar, bahçeler, camiler ve sokaklar olmak üzere tüm toplu kullanım alanlarında sürekli temizlik çalışmaları yürütüyor.  

Bu temizlik çalışmalar kapsamında özellikle ortak kullanım alanlarında ve evlerin dezenfeksiyon işlemlerini gerçekleştiren ilaçlama şirketlerinin iş yükü de ciddi anlamda arttı. Başta ofisler, iş yerleri ve dükkanlar olmak üzere vatandaşlar yaşam alanları dezenfekte ettirmeye başladı. 

Dezenfekte Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Uzmanlar, virüs salgını sonrası gündeme gelmiş olsa da temizlik işlemlerinin aslında belirli periyotlarda yapılması gerektiğinin önemini vurguluyor. Virüs, bakteri ve mantarların kimyasal ilaçlarla öldürülme işlemi olarak tanımlanan dezenfeksiyon işlemi, belirli periyodlarla yapılması gereken bir çalışma. Özellikle Corona, mutasyon geçiren bir virüs olduğu için bazı yüzeylerde 72 saate yakın canlı kalabiliyor. Bu nedenle insandan insana geçmesi salgının yayılma hızını daha da arttırıyor. Bu nedenle yüzeylerdeki virüslerin yok edilmesi için dezenfeksiyon işlemi yapılıyor. 

Dezenfeksiyon işlemi yaptırılırken şu hususlara dikkat edilmesi gerekiyor; 

  • Havalandırma kanalları, kapı kolları, kumanda, düğmeler gibi tüm alanları dezenfeksiyon edilmeli. 
  • Direkt yüzeye temas eden temizlik işlemleri daha etkili. 
  • Virüsün tüm etkisi geçtikten sonra dezenfeksiyon işlemleri toplu kullanım alanları, Alışveriş Merkezleri (AVM’ler), kapalı ortamlar ve restoranlarda aylık olarak yapılmalı.
  • Evlerde de ortam kalabalığına göre temizlik işlemleri belli periyotlar ile tekrarlanmalı. 

Korona dezenfeksiyon hizmetleri için profesyonel ekibimizle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi